Oracle Big data Solution

Oracle Big data Solution

چالش ها:
در یک تعریف ساده و به‌دور از پیچیدگی‌های فنی، «داده بزرگ»، به مجموعه‌هایی از داده (datasets) گفته می‌شود که نرخ رشد آن‌ها بسیار بالا بوده و در مدت زمان کوتاهی، شامل چنان حجمی از اطلاعات می‌شوند که دریافت، ذخیره‌سازی، جست‌وجو، تحلیل، بازیابی و همچنین تصویرسازی آن‌ها با ابزارهای مدیریت داده موجود غیر قابل انجام خواهد بود. آنچه حائز اهمیت است، اين است که برخلاف گذشته، مفهوم داده بزرگ تنها مختص به حوزه آکادمیک و حل مسائل علمی مانند شبیه‌سازی‌های پیچیده فیزیکی، تحقیقات زیست محیطی، هواشناسی و مانند آن نبوده و بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌هاي بزرگ در سال‌های آتی با مشکلات مربوط به داده‌های انبوه غیرساخت‌یافته يا همان Big Data مواجه خواهند بود.
چهار حرف V ویژگی های Big Data را تعریف می کند:
– Volume(حجم) – Velocity(سرعت و شتاب) – Variety(تنوع) – Value(ارزش)

 

Oracle Big data Solution

 

راه حل

استفاده از نرم افزار و سخت افزار های Big Data Oracle که به صورت یکپارچه(Total Solution) می باشد راه حل مناسبی است که فواید زیر را بر آورد می کند.

اوراکل بطور منحصر به فرد برای ارائه تمام اجزای تکنولوژی مورد نیاز برای رسیدگی به داده های بزرگ با ارئه نرم افزار و سخت افزار به عنوان یک سیستم یکپارچه کامل واجد شرایط است.
با توجه محدود بودن بودجه سازمان های بخش دولتی، استراتژی داده های بزرگ اوراکل، به جای اینکه سازمانها از ابتدا دنبال راه حل برای داده های بزرگ باشند، آنها را قادر می سازد با سرمایه گذاری فعلی معماری داده های بزرگ را در سازمان خود پیاده سازی نمایند.

Oracle Big data Solution

چالشهای موجود :

در صورت بروز فاجعه های طبیعی و غیر طبیعی در محدوده مراکز داده ، اطمینان از برقرار بودن ابزارهای کسب و کار از جمله های کاربردی برای سازمانها حیاتی می باشد ، چرا که ممکن است یک سازمان در اثر از کار افتادن سرویس هایش ورشکسته گردد. معمولاً تا زمانی که سرویس ها به عمل‌کرد عادی خود ادامه می‌دهند هیچ مشکلی نیست و همه خوشحال و راضی هستند اما هنگامی که Disaster ای رخ می‌دهد و عمل‌کرد یک سرویس مانند سرویس های بانکی یا مخابراتی یا موارد حساس دیگر مختل می‌گردد آنگاه است که Business ها در معرض خطر سقوط قرار خواهند گرفت.
لذا مدیران کسب و کار همواره با سوالاتی از جمله سوالات زیر روبرو می شوند:
چگونه تعیین کنیم که چه بخش هایی از کسب و کار من بیشتر در معرض خطر هستند؟
چگونه اطمینان حاصل کنیم که زیرساخت های تداوم کسب و کار من انعطاف پذیر است؟
چگونه می توانم قابل اطمینان ترین سرویس ‌Backup و بازیابی را داشته باشم که سریع تر و مقرون به صرفه ترین باشد؟
چطور تصمیم بگیرم که چندین سایت پشتیبان داشته باشم و مقدار فاصله سایت‌ها چقدر باشد؟
چگونه می‌توانم یکپارچگی و صحت و قابل استفاده بودن داده‌های replicated در سایت دوم و سوم را گارانتی نمایم؟

Oracle Big data Solution

راه حل پیشنهادی :

شرکت لاتک بر پایه تکنولوژي هایی که کمپانی های بزرگ در حوزه نرم افزار و ذخیره سازها ارایه می‌دهند راهکارهایی را ارائه می دهد که متضمن برپایی سرویس ها و سرویس دهنده ها و ذخیره سازها در زمان رخ دادن فاجعه ها می باشد.

 

از جمله این راهکارها عبارتند از :

 

 Long-distance replication – Short-distance replication – Three Data Center solutions

Oracle Big data Solution4

متخصصان شرکت لاتک همچنین ، می‌توانند سرویس Risk Analysis را اریه نمایند که شامل:

۱-بررسی و شناسایی ساختار فعلی سازمان و پروسسه های فعلی BCP
2-توسعه – نقشه راه منطقی با توجه به اولویت های سازمان شما برای فرایند بهبود با در نظر گرفتن محدودیت‌های بودجه ای سازمانها

با نتایج حاصل از این سرویس Risk Analysis و خطرپذیری، شما می توانید این خطرات بالقوه و هزینه‌های مرتفع سازی آن‌ها را برای مدیران بیان کنید به طوری که آنها منافع به دست آمده از این سرویس ها قبل از اینکه مشکلات رخ دهد آشکار گردد.

کمپانی لاتک در پیاده سازی راهکارهای فوق ، استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای رده Enterprise شرکت های HDS, HP و EMC را پیشنهاد می دهد.

در بخش زیرساختهای اطلاعاتی، شرکت EMC در زمینه تجهیزات و نرم افزارهای ذخیره سازی اطلاعات، محصولات متنوع و جامعی از قبیل تجهیزات ذخیره سازی جامع و پیشرفته EMC VMAX در رده شرکت های بزرگ، تجهیزات ذخیره سازی پیشرفته EMC VNX در رده شرکت های متوسط تا بزرگ و محصولات متنوع و جامع تهیه نسخ پشتیبان در محیط های Enterprise(مبتنی بر دیسک) به بازار ارائه داده است. کیفیت، امکانات و پشتیبانی این محصولات باعث شده تا این شرکت حدود 30 درصد از بازار فروش سیستمهای ذخیره سازی مبتنی بر دیسک را در اختیار خود بگیرد، به طوریکه این میزان فروش بیش از دو برابر میزان فروش سایر شرکتهای رقیب در این زمینه است.

Oracle Big data Solution

تا قبل از سال 2011 محصولات ذخیره‌سازی اطلاعات کمپانی EMC در رده Mid-range شامل خانواده CLARiiON بعنوان SAN و Celerra بعنوان NAS بوده است. پس از تولید شش نسل، این کمپانی نسل بعدی محصولات خود را تحت نام VNX و بعنوانUnified Storage ارائه کرده است که همزمان از پروتکلهای Block و File پشتیبانی می‌کند. خانواده VNX شامل پنج مدل مختلف VNX5100، VNX5300، VNX5500، VNX5700 و VNX7500 بوده است که از سال 2013 محصولات VNX5200، VNX5400، VNX5600، VNX5800، VNX7600 و VNX8000 به آنها اضافه شده است. تفاوت عمده این محصولات در نوع پردازنده و مقدار حافظه، تعداد دیسک‌ها و LUNها، نوع و پورت‌های I/O می‌باشد. افزون بر پورت FC امکان قراردادن ماژول پورتهای ارتباطی دیگر نظیر iSCSI 1Gb/s، iSCSI 10Gb/s و FCoE 10Gb/s وجود دارد که علاوه بر کاهش هزینه‌ها، به  سازمان این امکان را می‌دهد که بهترین ارتباط را نسبت به نوع برنامه کاربردی و نیازهای آن انتخاب نماید.

Oracle Big data Solution

ابتدا ↑